Agregador de canales de noticias

À Punt presenta TOT Futbol i TOT Esport

Infoguiavalencia - Oci - Sáb, 08/11/2018 - 21:16

El Trofeu Taronja inicia la programación deportiva de À Punt.

Este passat divendres À Punt va presentar la seua aposta per la informació esportiva. La roda de premsa va tindre lloc al Centre de Produccions de Programes de Burjassot, on es van donar a a conéixer els dos principals programes esportius: TOT Futbol i TOT Esport.

TOT Futbol comença este mateix dissabte a les 20:15 hores, en una edició especial motivada per la celebració, este mateix dia, del Trofeu Taronja del València CF, encara que el seu dia programat d'emissió seran cada diumenge a les 22:30 hores. Els seus presentadors seran Vicent Sempere i Maria Josep Berbegall, els que ja van estar en l'anterior etapa de Canal 9. Estaran acompanyats per l'excapità del València CF,  David Albelda com a analista principal, així com per l'entrenador valencià José Luis Oltra i l'exporter del València CF i de Vila-Real CF, Andreu Palop.

La directora general d'À Punt, Empar Marco, va indicar que estos dos programes són una 'aposta important' per a la televisió pública valenciana, i va recordar que estos programes estaran complementats pels de la ràdio i el web. En este sentit va indicar que 'Farem una cobertura global de tot l’esport valencià, tant masculí com femení, i de qualsevol modalitat”, mentres que Agustí Mezquida, productor executiu de VITV València, destacà l'equip humà: “El més important és el talent i l’experiència de l’equip que farà el programa”.

Finalment, David Albelda va intervindre i va afirmar que formar part d'este projecte és un “orgull”, i que “Intentarem fer un programa d’èxit. N’estem convençuts”.

 

À Punt retransmet els partits de pretemporada del València CF

Infoguiavalencia - Oci - Mié, 08/01/2018 - 17:15

La televisión valenciana retransmite los cuartos partidos del equipo valencianista.

À Punt transmet els quatre partits que el València CF juga en esta pretemporada. Després del primer partit davant el PSV Eindhoven, el segon d'estos partits es juga este dimecres davant el Leicester a les 2045 hores.

Els demés partits que retransmetrà À Punt seran contra l'Everton el 4 d'agost a les 16:00 hores i contra el Bayer Leverkusen, el rival del Trofeu Taronja, a Mestalla, a les 21:30 hores.

Cultura impulsa la campanya “Sempre teua. La teua llengua” de promoció del valencià a les platges

Infoguiavalencia - Cultura - Lun, 07/30/2018 - 20:52
Cultura impulsa la campanya “Sempre teua. La teua llengua” de promoció del valencià a les platgesDilluns 30/07/2018Es repartiran un total de 20.000 bosses de platja des del 4 fins al 26 d'agost a unes quantes platges del territori valencià. Leer más / Llegir més

La Societat Musical Instructiva Santa Cecília de Cullera va guanyar la Secció d'Honor del CIBM 2018

Infoguiavalencia - Oci - Mié, 07/25/2018 - 22:31

Esta Societat musical va obtindre 374,5 punts.

El cap de setmana passat va tindre lloc la final del Certamen Internacional de Bandes de Música Ciutat de València, una cita musical que ha celebrat l'edició 132 i ha tingut lloc al Palau de la Música.

El primer premi de la màxima secció, la Secció d'Honor, va anar a parar a la Societat Musical Instructiva Santa Cecília de Cullera, després d'obtindre 374,5 punts, i va obtindre 9.000 euros com a dotació econòmica. En segona posició quedà la Unió Musical de Torrent, la qual va obtindre 363 punts i 6.000 euros.

La regidora de Cultura i presidenta del Comité Organitzador del Certamen, Glòria Tello, va fer entrega del premi a l'agrupació guanyadora. A l'acte també van acudiir el secretari autonòmic de Cultura, Albert Girona, la regidora d’Igualtat i Polítiques Inclusives, Isabel Lozano, i el director del Palau, Vicent Ros.

La societat guanyaodra, a més de la peça obligada, Sinfonietta #1 de Bart Picqueur, interpretà també el pasdoble Las Arenas de Manuel Morales i Nemesis de José Suñer, com a obra lliure.

La resta de premis van ser els següents:

Secció Primera: Associaçao Recreativa e Musical Amigos da Branca de Portugal
Secció Segona: la Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen de Suïssa
Secció Tercera: A Lira de Ribadavia d'Orense

Composició del Jurat

El jurat d'esta edició va estar format per la compositora Mercedes Zavala, la compositora i directora Eva Lopszyc (Argentina), el director Françoise Boulanger (França) i els compositors Carlos Pellicer Andrés i Thomas Doss, (Àustria).

Rafael Sanz Espert va dirigir la Banda Municipal

La Banda Municipal de València, dirigida pel seu nou responsable, Rafael Sanz Espert, va interpretar, mentres el jurat deliberava, la Marxa del Rei Barbut de Matilde Salvador, en commemoració del centenari del naixement de la compositora, With Heart and Voice de David Gillingham, Malaguenya de Barxeta d'Obrint Pas i Rhapsody for Talents de Giancarlo Castro de Addona. I en el bis, la banda va tindre la participació de la cantant Sole Giménez.

Fuset visità els camps dels clavellons de la Batalla de Flors

Infoguiavalencia - Festes - Mié, 07/25/2018 - 13:12

El regidor de Cultura Festiva, Pere Fuset, visità els camps on s'estan cultivant els clavellons per a la Batalla de Flors del pròxim dia 29 de juliol, per a comprovar la seua situació i estat.

Al costat del regidor estava Miguel Galán, qui va explicar al regidor que la collita definitiva serà molt pareguda a la de l'any passat, en la que es va aproximar als dos milions de clavells.

França guanya el 22 Open Internacional Ciutat de València de Futvòlei

Infoguiavalencia - Oci - Lun, 07/23/2018 - 12:43

España quedà en segona posició.

L'equip de França, format per Kevin Denecker i Kevin Czerniak s'ha proclamat guanyador del 22 Open Internacional Ciutat de València de Futvòlei, després d'imposar-se en la final a l'equip representant d'Espanya i format per David Cabanillas i Pedro Navaixes, al mantindre un perfecte equilibri entre les transicions en defensa i el contraatac. Açò els ha donat els punts clau per a guanyar el tercer títol en joc del "26 Circuito Futvoley España".

En tercera posició ha quedat Paraguai (Diego Echeverry i Julio Benítez) en guanyar Espanya 2 (Adrián Triviño i David Catalán).

Classificació Final 22 Open Internacional “Ciutat de València”
  1. FRANÇA: Kevin Denecker i Kevin Czerniak.
  2. ESPANYA: David Cabanillas i Pedro Navajas
  3. PARAGUAI: Diego Echeverry i Julio Benítez.
  4. ESPANYA 2: Adrián Triviño i David Catalán. 
  • JUGADOR ESPECTACLE “TROFEU MARCA”: Kevin Denecker. FRANCIA:
Resultats Jornada Final 22 Open Internacional “Ciutat de València”

1ª SEMIFINAL:
ESPANYA: David Cabanillas i Pedro Navajas         18
PARAGUAI: Diego Echeverry i Julio Benítez        13 

2ª SEMIFINAL:
FRANÇA: Kevin Denecker i Kevin Czerniak         18
ESPANYA 2: Adrián Triviño i David Catalán             11

POSICIONS 3 i 4:
PARAGUAI: Diego Echeverry i Julio Benítez       18 
ESPANYA 2: Adrián Triviño i David Catalán            16

FINAL:
ESPANYA: David Cabanillas i Pedro Navajas         18
FRANÇA: Kevin Denecker i Kevin Czerniak         25

Calendari de la resta de Seus del "26º Circuito Futvoley España 2018"

21º  Open Benicàssim  -  Platja Voramar.   27, 28 i 29 juliol.
19º  Open “Ciudad de Cartagena”  -  Platja Cavanna - La Manga. 3, 4 i 5 agost.         
 

L'AVL preocupada davant la sentència del TSJ de la Comunitat Valenciana

Infoguiavalencia - Cultura - Dom, 07/22/2018 - 21:06
L'AVL preocupada davant la sentència del TSJ de la Comunitat ValencianaDiumenge 22/07/2018Eixa sentència intenta evitar la prioritat del valencià en les relacions de l'Administració i la ciutadania. Leer más / Llegir més

Comença el 132 Certamen Internacional de Bandes de Música

Infoguiavalencia - Oci - Jue, 07/19/2018 - 10:12

Este certamen tindrà lloc del 19 al 22 de juliol al Palau de la Música.

Després d'uns dies de Precertamen a diversos barris i llocs emblemàtics de la ciutat, arriba l'hora de la veritat. Des d'este dijous 19 fins al pròxim 22 de juliol, el Palau de la Música acollirà a la seua Sala Iturbi l'edició 132 del Certamen Internacional de Bandes de Música Ciutat de València.

Com comentem en una crònica anterior, participaran en esta edició un total de 22 societats musicals, 17 en concurs i cinc invitades, sumant més de 2.000 músics. L'inici de les actuacions tindrà lloc a les 17 hores. Serà la Secció Tercera on sis bandes competiran per ser la millor.

Bandes del certamen per seccions i orde de participació:

Secció Tercera (19 juliol): Amigos de la Música de Dúrcal (Granada), Unió Musical "La Primitiva" de Castell de Castells (Alacant), Banda Municipal Soacha – Cundinamarca (Colòmbia), Societat Musical Santa Cecília de Xera (València), A Lira de Ribadavia (Ourense) i Societat Recreativa Musical d'Altea la Vella (Alacant). Agrupació convidada: l’Ensemble Dolçaina i Percussió de la Ciutat de València.

Secció Segona (20 juliol): Agrupació Musical Los Montesinos (Alacant), Societat Musical "La Armónica" de Cox (Alacant), Unió Musical Pozuelo de Alarcón (Madrid), Unión Musical de Torre Pacheco (Múrcia), Societat Artística Musical de Benifaió (València) i Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen (Suïssa). Agrupació convidada: Nineties Trombone Ensemble.

Secció Primera (21 juliol): Banda de Música Municipal de Silleda (Pontevedra), Banda Municipal de Música de Punta Umbría (Huelva) i Armab - Associaçao Recreativa e Musical Amigos da Branca (Portugal). Agrupació convidada: Bezirksjugenorchester Kirchdorf d’Àustria.

Secció d’Honor (22 juliol): Societat Musical Instructiva Santa Cecília de Cullera (València) i Unió Musical de Torrent (València). Agrupacions convidades: Jove Banda de la FSMCV i la Banda Municipal de València, que serà dirigida per Rafael Sanz-Espert, el seu nou titular.

Partitures de les obres obligades:

• Secció Tercera: Sagittarius, de Guillermo Ruano.
• Secció Segona: Un deber de amor, de Vicente Ortíz Gimeno.
• Secció Primera: Joglaresca, de Francisco Bort Ramón.
• Secció d’Honor: Sinfonietta # 1, de Bart Picqueur, que serà estrena absoluta.

Programa detallado del Certamen SECCIÓ TERCERA Dijous 19 de Juliol   Obra Obligada: "Sagittarius" de Guillermo Ruano   Palau de la Musica de Valencia Ver ubicación en Google Maps Palau de la Música 17'00 h      AMIGOS DE LA MÚSICA DE DURCAL (GRANADA) Director: Ángel Hernández López Pasdoble: "Dúrcal, Perla del Valle"" de Manuel Garín Borrego Obra lliure: "Symphonic Variations" de Jacob de Haan   UNIÓ MUSICAL "LA PRIMITIVA" DE CASTELL DE CASTELLS (ALICANTE) Director: José Rafael Albert Guerola Pasdoble: "A Castells" de José Rafael Pascual Vilaplana Obra lliure: "Qastal" de Saül Gómez Soler   BANDA MUNICIPAL SOACHA - CUNDINAMARCA (COLOMBIA) Director: Guillermo Escobedo Rodríguez Pasdoble: "La Calle Mayor" de Luis Serrano Alarcón Obra lliure: "Lament" de Francisco Tamarit   SOCIEDAD MUSICAL SANTA CECILIA DE CHERA (VALÈNCIA) Director: Santi Miguel Pasdoble: "La Morenica" de Manuel Carrascosa Obra lliure: "Vesuvius" de Frank Ticheli   A LIRA DE RIBADAVIA (OURENSE) Director: Xabier Oliveira Blanco Pasdoble: "Brisas del Tea" de Iñaki Lecumberri Obra lliure: "Terra de Reis" de Pere Sanz Alcover   SOCIETAT RECREATIVA MUSICAL D'ALTEA LA VELLA (ALICANTE) Director: Andrés Colomina Bernabeu Pasdoble: "Rodríguez Cases" de José Aparicio Peiró Obra lliure: "Trips" de Óscar Navarro   ENSEMBLE DE DOLÇAINA I PERCUSSIÓ DE LA CIUTAT DE VALÈNCIA (VALÈNCIA) (Banda Invitada) Director Artístic: Fernando Cantó Salinas Director Convidat: Pasqual Salort Aguilar    Programa:   "Germanies" (I.- La Crida; II.- La Pregaria; III.- La Contenda) de José Rafael Pascual-Vilaplana "Esclafamuntanyes" de Saül Gómez Soler "Maco" de Fernando Cantó Salinas (*) "La Cremadella" (Estrena Absoluta) de José Rafael Pascual-Vilaplana (*) "Als Zuavos" (Estrena Absoluta) de Fernando Cantó Salinas (*) "Dinàmics" (Estrena Absoluta) de Francisco Valor Llorens (*)   (*) Amb la collaboració del CPM Mestre Molins de Quart de Poblet     SECCIÓ SEGONA Divendres 20 de Juliol   Obra Obligada: "Un Deber De Amor" de Vicente Ortíz Gimeno   Palau de la Musica de Valencia Ver ubicación en Google Maps Palau de la Música 17'00 h     AGRUPACIÓ MUSICAL LOS MONTESINOS (ALACANT) Director: José Vicente Pérez Pérez Pasdoble: "Fina Blasco" de Rafael Talens Pelló Obra lliure: "Symphony nº 1. Gilgamesh (mov. 1, 2 y 3)" (I.- Gilgamesh & Enkidu;II.- Battle of Titans;III.- Adventures in the Forest) de Bert Appermont   SOCIETAT MUSICAL "LA ARMÓNICA" DE COX (ALACANT) Director: Gonzalo Berná Pic Pasdoble: "Las Arenas" de Manuel Morales Martínez Obra lliure: "Derivations" de Marco Pütz   UNIÓ MUSICAL POZUELO DE ALARCÓN (MADRID) Director: Carlos Herrero Belda Pasdoble: "La Kermés de las Vistillas" de José M. Martín Domingo Obra lliure: "Third Symphony (mov. 2º y 4º)" de James Barnes UNIÓN MUSICAL DE TORRE PACHECO (MÚRCIA) Director: Antonio García Gil Pasdoble: "Coplas Murcianas" de Manuel Massotti Littel Obra lliure: "States of Mind (mov. 2º y 3º)" (II.- Pathos; III.- Ethos) de Teo Aparicio Barberán   SOCIETAT ARTÍSTICA MUSICAL DE BENIFAIÓ (VALÈNCIA) Director: José Vicente Leal Mora Pasdoble: "Fina Blasco" de Rafael Talens Pelló Obra lliure: "Sinfonía nº1: Marea Negra" (I.- Espertar nas Rías Baixas; II.- Prestige, o afundimento; III.- Marea Negra; IV.- Marea Branca) de Antón Alcalde Rodríguez SYMPHONISCHES BLASORCHESTER KREUZLINGEN (SUÏSSA) Director: Stefan Roth Pasdoble: "Hispano-Suiza" de Emilio Esteban Roja de Broma Obra lliure: "Praise Jerusalem" de Alfred Reed NINETIES TROMBONE ENSEMBLE (VALÈNCIA) (Banda Invitada) Director: Daniel Perpiñán Sanchis   Programa:   "White Sands" de R. Mollá Albero "Osteoblast" de Derek Bourgeois "De Cai" de Pascual Piqueras (Arr. Pascual Piqueras) "María de Buenos Aires" de Astor Piazzola (Arr. Steven Verhelst)  "Suspiros de España" de Antonio Álvarez Alonso (Arr. Miguel García) "Latin District" de Jérome Naulais     SECCIÓ PRIMERA Dissabte 21 de Juliol   Obra Obligada: "Joglaresca" de Francisco Bort Ramón   Palau de la Musica de Valencia Ver ubicación en Google Maps Palau de la Música 17'00 h     BANDA DE MÚSICA MUNICIPAL DE SILLEDA (PONTEVEDRA) Director: Rafael Agulló Albors Pasdoble: "Música y vinos" de Manuel Morales Martínez Obra lliure: "Where Angels fly" de Kevin Houben   BANDA MINICIPAL DE MÚSICA DE PUNTA UMBRÍA (HUELVA) Director: Francisco Andrés De La Poza Curiel Pasdoble: "Triana" de Santiago Lope Obra lliure: "Arafo, Ensueño de un Paraíso" de Ferrer Ferran   ARMAB - ASSOCIAÇAO RECREATIVA E MUSICAL AMIGOS DA BRANCA (PORTUGAL) Director: Paulo Martins Pasdoble: "Amigos da Branca" de Teo Aparicio-Barberán Obra lliure: "Segunda sinfonía (mov. 1º, 3º y 4º)" de Luís Serrano Alarcón   BEZIRKSJUGENDORCHESTER KIRCHDORF (AUSTRIA) (Banda Invitada) Director: Christoph Pamminger & Gottfried Rapperstorfer Programa:   "Sinfonietta Nr 2 (mov. 1º y 2º)" de Fritz Neuböck "Donauwalzer" de Johann Strauss Sohn "Teufelstanz - Danse Diabolique" de Josef Hellmesberger "Nottingham" de Wolfgang Amadeus Mozart "Blackout" de Thomas Doss "Saxpack" de Otto M. Schwarz (Solista: Stephanie Schoiswohl) "Consolat de Mar" de Ferrer Ferran     SECCIÓ D'HONOR Diumenge 22 de Juliol   Obra Obligada: "Sinfonietta #1" de Bart Picqueur   Palau de la Musica de Valencia Ver ubicación en Google Maps Palau de la Música 17'00 h     JOVE BANDA SINFÓNICA DE LA FEDERACIÓ DE SOCIETATS MUSICALS DE LA COMUNITAT VALENCIANA (VALENCIA) Director: Saül Gómez Soler "Lo Cant del Valencià" de Pedro Sosa "Ballets" (Selección) de Miguel Asins Arbó "Phobos" de José Suñer Oriola   SOCIETAT MUSICAL INSTRUCTIVA SANTA CECILIA DE CULLERA (VALENCIA) Director: Carlos Garcés Fuentelsaz Pasdoble: "Las Arenas" de Manuel Morales Martínez Obra lliure: "Nemesis, Metàfora Sinfónica" de José Suñer Oriola   UNIÓ MUSICAL DE TORRENT (VALENCIA) Director: Frank de Vuyst Pasdoble: "Música y vinos" de Manuel Morales Martínez Obra lliure: "Images Diaboliques" (I.- Danse Satanique;II.- Fantasmagorie) de Alexandre Kosmicki   BANDA MUNICIPAL DE VALENCIA - (Banda Invitada) Director: Rafael Sanz-Espert   Programa:   "Marxa del Rei Barbut"* de Matilde Salvador "With Heart and Voice" de David Gillingham "Malaguenya de Barxeta" (Versión Obrint Pas) de Azael Tormo "Rhapsody for Talents" de G. Castro D'Addona   (*) En conmemoració del centenari del naiximent de la compositora.

El Retaule dels set gojos torna restaurat a la Casa Museu Benlliure

Infoguiavalencia - Cultura - Mié, 07/18/2018 - 21:30
El Retaule dels set gojos torna restaurat a la Casa Museu BenlliureDimecres 18/07/2018L'Ajuntament documenta el procés de restauració d'esta obra en un llibre. Leer más / Llegir més

Més de 2.000 músics participaran en el 132 Certamen Internacional de Bandes de Música

Infoguiavalencia - Oci - Mar, 07/17/2018 - 11:54

Esta cita musical tindrà lloc del 19 al 22 de juliol.

El Palau de la Música acollirà novament el Certamen Internacional de Bandes de Música ‘Ciutat de València’, el qual arriba a la seua edició 132.

En esta ocasió seran un total de 28 societats musicals les que participaren des del 19 al 22 de juliol per a aconseguir els diversos guardons.

Prèviament, des de dilluns passat 16 i fins al dia 18 té lloc el Precertamen a diversos barris i llocs emblemàtics de la ciutat.

Glòria Tello indicà que este certamen es únic, «amb més de 2.000 músics participants en els diferents escenaris on es desenvoluparà i també sent l'únic d'esta magnitud, que té caràcter anual, en el qual més bandes en nombre de músics participen», i va afegir que «és el que posseeix més quantitat de diners per premis i per participació, i l'únic que té un cicle de Precertamen pels barris».

La presidenta del Palau de la Música va insistir en la idea d'acostar este a la ciutadania «dins de la nostra política d'acostar la cultura als barris, estem treballant amb força per acostar a la ciutadania també la música de banda, perquè el veïnat la conega, la gaudisca i l’estime», i va comparar esta dinàmica respecte anys precedents, «abans es feien només tres concerts al mercat de Colón, enguany es desenvoluparan a l’antic llit del riu Túria, a l’avinguda d’Alfahuir, a la plaça de l'Ermita de Vera a la Malva-rosa, a la plaça de la Mare de Déu, al Mercado Colón i al carrer de la Guàrdia Civil a Benimaclet», explicà.

El nou director de la Banda Municipal

Va aprofitar Tello la presentació d'este Certamen per a presentar també Rafael Sanz- Espert, el qual assumix la direcció de la Banda Municipal, com informàrem fa uns dies. De fet el nou responsable dirigirà l'últim concert del Certamen, mentres el jurat de la secció d'Honor estiga deliberant.

Respecte esta substitució en la direcció de la Banda, Tello va explicar que «les institucions culturals i en este cas musicals com és la Banda Municipal, necessiten nous projectes musicals que il·lusionen, d’un canvi que propicie dinamitzar i poder atraure nous públics». És per això que «la decisió de canviar de director titular ha sigut molt pensada des de fa temps, parlant amb molts interlocutors, músics i públic, i pensem que Rafael Sanz-Espert té el projecte i els objectius adequats per estar al capdavant de la Banda Municipal».

Sanz Espert va manifestar sentir-se orgullós d'esta nova responsabilitat que assumix i va indicar que «a més de facilitar la compenetració entre l'Ajuntament i la Banda Municipal, vull fomentar la seua qualitat i que siga coneguda como a referent nacional i internacional».

Respecte el projecte que pensa dur a terme en la Banda va anunciar la «incorporació de nous públics, programacions més atrevides amb estils diversos com el  jazz, ritmes llatins, balls de saló i el teatre». «vull cridar a directors nacionals i internacionals de prestigi i estudiarem que la Banda Municipal estiga representada en les institucions més destacades del món», va afegir i afirmà que «el meu és un projecte molt meditat i consolidat que ha donat gran resultat a Bilbao i Madrid».

Composició del certamen

De les 28 bandes que participaran al certamen 27 són europees (18 de la Comunitat Valenciana, sis de la resta de l’Estat i tres europees) i una d’Amèrica. Respecte a les 17 agrupacions que concursaran en les seccions Tercera, Segona, Primera i d’Honor, huit són de la Comunitat Valenciana, sis de les províncies de Granada, Ourense, Madrid, Múrcia, Pontevedra i Huelva, i tres estrangeres, de Colòmbia, Suïssa i Portugal. L’horari de començament de totes les seccions serà a partir de les 17 hores.

Bandes invitadeas

Com a bandes invitades actuaran cinc societats, tres valencianes, una de la resta de l'estat i una estrangera d'Àustria: Ensemble Dolçaina i Percussió de la Ciutat de València en la tercera secció, Nineties Trombone Ensemble en la segona, Bezirksjugenorchester Kirchdorf en la primera, i la Jove Banda de la FSMCV i la Banda Municipal de València, en la d'Honor.

Jurat

El jurat està format per Mercedes Zavala, compositora; Carlos Pellicer, compositor; Eva Lopszyc (Argentina), compositora i directora; Françoise Boulanger (França), director; y Thomas Doss, (Àustria), compositor.

Programació

Bandes Precertamen:

16 dilluns - 20.00 h. / Llit del Túria (Tram 13): Centre Instructiu i Musical de Massanassa (València).
16 dilluns - 22.30 h. / Avinguda Alfahuir - Benimaclet: SMUP Latin Band (València).
17 dimarts - 20.00 h. / Plaça Ermita de Vera – Malva-rosa: Ensemble de Metalls de la S.M. ”La Primitiva” de Rafelbunyol (València).
17 dimarts - 22.30 h. / Plaça de la Mare de Déu: UTM – Unió Temporal de Músics (València).
18 dimecres - 20:00 h. / Mercat Colón: VYWE – València Youth Wind Ensemble (València).
18 dimecres - 22.30 h. / Carrer Guardia Civil - Benimaclet: La Lírica Big Band (València).

Les bandes estrangeres són: Banda Municipal Soacha – Cundinamarca (Colòmbia), Bezirksjugenorchester Kirchdorf (Àustria), Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen (Suïssa), Armab - Associaçao Recreativa e Musical Amigos da Branca (Portugal).

Seccions del Certamen:

Las bandas que concursaran, por secciones y según orden de participación son:

Les bandes que concursaran, per seccions i segons ordre de participació són:

Secció Tercera (19 juliol): Amigos de la Música de Dúrcal (Granada), Unió Musical "La Primitiva" de Castell de Castells (Alacant), Banda Municipal Soacha – Cundinamarca (Colòmbia), Societat Musical Santa Cecília de Xera (València), A Lira de Ribadavia (Ourense) i Societat Recreativa Musical d'Altea la Vella (Alacant).

Secció Segona (20 juliol): Agrupació Musical Los Montesinos (Alacant), Societat Musical "La Armónica" de Cox (Alacant), Unió Musical Pozuelo de Alarcón (Madrid), Unión Musical de Torre Pacheco (Múrcia), Societat Artística Musical de Benifaió (València) i Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen (Suïssa).

Secció Primera (21 juliol): Banda de Música Municipal de Silleda (Pontevedra), Banda Municipal de Música de Punta Umbría (Huelva) i Armab - Associaçao Recreativa e Musical Amigos da Branca (Portugal).

Secció d’Honor (22 juliol): Societat Musical Instructiva Santa Cecília de Cullera (València) i Unió Musical de Torrent (València).

Les partitures de les obres obligades són: Sagittarius de Guillermo Ruano, per a la secció tercera; Un deber de amor de Vicente Ortíz Gimeno, per a la segona; Joglaresca de Francisco Bort Ramón, per a la primera i la Sinfonietta # 1 de Bart Picqueur per a la secció d'honor, que serà estrena absoluta
 

 

La Mostra de Vins d’Estiu del 12 al 15 de juliol

Infoguiavalencia - Festes - Mié, 07/11/2018 - 14:15

Per segon any consecutiu recupera el seu sentit com a aparador de productes valencians.

Este passat dimarts va tindre lloc la presentació de la Mostra de Vins d'Estiu, dins de la programació de la Gran Fira de València, i com a promoció dels productes valencians. Esta Mostra tindrà lloc en la plaça de l'Ajuntament del 12 al 15 de juliol.

Es tracta d'una iniciativa de PROAVA, entitat sense ànim de lucre dedicada a fomentar el consum de productes de qualitat de la Comunitat Valenciana, i que a més és el celler més antic de la ciutat. I va ser precisament la seua seu el lloc triat per a la presentació, la qual va anar a càrrec del regidor de Cultura Festiva, Pere Fuset, qui va estar acompanyat del director de PROAVA, Félix Cuartero.

Fuset indicà que la Gran Fira «també treballa per recuperar el passat, el seu origen com a punt d'exposició dels productes valencians», i va afegir que «De fet, l'Ajuntament començà a celebrar esta festa centenària per animar la capital i atraure els forasters, i per exposar tots els productes locals». Una Fira que en la configuració actual es convertix en «una festa que es consolida com un festival urbà i divers amb 275 activitats en més de 50 ubicacions».

Una d'estes activitats, com hem dit adés, és esta Mostra de Vins d'Estiu, que acollirà 14 expositors que oferiran degustacions dels seus productes. Per a animar l'exposició hi haurà actuacions musicals, dos concerts de Swing Box Projet, els dies 13 i 15 a les 21:30 hores.

Per la seua banda Cuartero va animar a la ciutadania a participar en les activitats complementàries que tindran lloc a la Mostra i les de la Gran Fira. També va informar que el dia 21 de juliol, quan se celebrarà la Gran Nit, el celler estarà obert de 20:00 a 00:00 per a mostrar els seus productes. En este sentit, va indicar Fuset que «Així, el celler més antic de València s'afegeix al conjunt d'escenaris on la gent podrà recórrer per gaudir de diverses activitats».

Horari Mostra de Vins d’Estiu:

De 19:30 a 00:00 els dies 12, 13 i 14, i de 19:30 a 23:00 el dia 15.

Plaça de l'Ajuntament, del 12 al 15 de juliol.

Torna el cine d'estiu al Teatre Flumen

Infoguiavalencia - Oci - Mar, 07/10/2018 - 10:30

El Teatre Flumen torna a oferir la possibilitat de disfrutar del millor cine a l'aire lliure, a la seua terrassa.

"Jurassic World: El Reino Caído" va inaugurar este cicle estiuenc el passat dia 29, una proposta cinematogràfica que estarà activa fins al 20 de juliol, i intenta recuperar la tradició de reunir-se al voltant d'una gran pantalla.

En esta proposta del Teatre Flument podran vore's grans produccions amb com ara "Jurassic World: El Reino Caído"; la conmovedora "Campeones"; “Tres Anuncios en las Afueras"o la divertida saga infantil "Hotel Transilvania 3".

Les projeccions són en alta definició i gran so, en un intent d'unir tradició i avantguarda, sense oblidar que el principal serà passar una bona estona.

Horari: 22:15 hores

Lloc: Terrassa del Teatre Flumen (Carrer de Gregori Gea 15)

Programació
  • Jurassic World. El Reino Caído: 29 i 30 de juny i 1 de juliol
  • Campeones: 3 i 4 de juliol
  • Tres Anuncios en las Afueras: 5 i 6 de juliol
  • Ant Man y La Avispa: 7 i 8 de juliol
  • La Librería: 10 i 11 de juliol
  • El Doctor de la Felicidad: 12 i 13 de juliol
  • Hotel Transilvania 3: 14 i 15 de juliol
  • La Tribu: 17 i 18 de juliol
  • La Forma del Agua: 19 i 20 de juliol

Preus:

5 euros Entrada General
10 euros Entrada + Bocata + Beguda (dimecres i diumenge)

Entrades a la venda al lloc web del Teatre Flumen i a la taquilla la nit de la funció.

L'Orquestra de València oferix un concert a la platja del Cabanyal

Infoguiavalencia - Oci - Jue, 07/05/2018 - 11:08

Este concert serà gratuït per a tot el públic.

El pròxim 13 de juliol la música de l'Orquestra de València, OV, arribarà a la platja del Cabanyal gràcies al concert "Música i Aigua amb l'Orquestra de València", una iniciativa en què participen el propi Ajuntament i la Fundació Aigües de València, i que va ser presentada este passat dimecres per la regidora i presidenta del Palau de la Música, Glòria Tello, acompanyada pel director de Palau de la Música, Vicent Ros, i pel conseller delegat de Global Omnium, Dionisio García Comín.

Tello recordà que «esta temporada celebrem el 75 aniversari de l'Orquestra de València, OV, i volem que tinga una guinda final espectacular, com és este concert per a tota la ciutadania en la platja del Canabyal», de manera que este aniversari se suma al del Palau de la Música, el qual va complir 30 anys el passat 30 de maig.

La presidenta també va afegir que esta convocatòria «s'emmarca en una de les màximes principals que estem implantant en esta legislatura amb la iniciativa ‘Palau Obert’: la de treballar per a acostar-nos a la ciutadania i oferir una imatge més propera de la nostra Orquestra».

Per la seua banda Vicent Ros va destacar que esta «és la primera vegada que una orquestra simfònica oferix un concert d'estes característiques i complexitat en la platja», mientres que Dionisio García Comín indicà que Global Omnium vol «ser part de la ciutat, amb accions com esta en la qual s'unixen dos institucions centenàries que formen part de la història de la ciutat». Ja a l'octubre de l'any 2015 es va celebrar el concert «Beethoven en el Río».

El concert

Este concert serà gratuït per a tota la ciutadania, la qual podrà disfrutar de les obres següents:«Fanfàrria per a un home comú», d'Aaron Copland; el poema simfònic «Romeo i Julieta», de Piotr Ilich Chaikovski; una selecció de l'obra «West Side Story», de Leonard Bernstein; «Sensemayá», de Silvestre Revoltes; «Danzón nº 2», d'Arturo Márquez Malambo; «Estada», d'Alberto Ginastera; i «Les noces de Luís Alonso», de Gerónimo Giménez. L'Orquestra de València actuarà dirigida pel seu titular, Ramón Tebar.

Hi haurà un escenari de 300 m2, una cúpula transparent, dos torres laterals de so i dos prolongacions de pantalles led de 4 per 2,60 m. A causa del gran espai disponible per al públic, s'inclourà un retard de so de manera que les persones que estiguen a més de 40 m puguen escoltar la música de manera clara. Finalment hi haurà una zona de músics entre bastidors i 1.000 cadires per al públic sobre l'arena. A més hi haurà 28 wc (dos adaptats) i una ambulància.

Primer concert del cicle memorial Gaspar Sanz

Infoguiavalencia - Oci - Mar, 07/03/2018 - 11:23

Este cicle té lloc gràcies a San Juan del Hospital i l'Instituto para el Desarrollo Musical (IDM).

La Orquesta Académica de València, dirigida pel seu titular David Eres Brun, i acompanyada per músics de la UM Quartell, inaugurà el cicle Memorial Gaspar Sanz el dia 1 de juliol passat a la Iglesia de San Juan del Hospital.

En este concert, que va servir d'homenatge al mestre Rodrigo (qui divulgà la música de Gaspar Sanz) van intervindre diversos solistes Internacionals com l'australià Andrew Blanch, la guitarrista vietnamita Thu Li, la jove talent alemanya Julia Lange i la soprano britànica Fleur de Bray.

Els assistents van poder gaudir diverses peces, com "Malvarrosa" (del propi David Eres) o la coneguda "Oriental" de Granados, passant per "Pie Jesu" del "Requiem" la qual va composar David Eres en nit després de la mort de son pare, així com "En el espíritu del mestre Rodrigo", de A. Feenstra, una peça la estrena mundial de la qual va tindre lloc dos dies abans en el marc del Festival Rodrigo.

També va haver-hi interpretació de la guitarra clàssica a l'interior de l'església, per primera vegada.

Este Memorial Gaspar Sanz proposa un entranyable recorregut pel repertori vinculat a la música sacra junt amb el repertori guitarrístico i simfònic, i en el que intervenen solistes internacionals, i solistes i agrupacions de la nostra terra, com la presència de la Orquesta Académica de València.

Este cicle té lloc gràcies a San Juan del Hospital i l'Instituto para el Desarrollo Musical (IDM).

PROGRAMA DE CONCERTS

Diumenge 1 juliol, 20:45h

"Repertorio español para guitarra y orquesta"
Obras de I. Albéniz, E. Granados, A. Feenstra y D. Eres Brun

Dissabte 7 juliol, 20:45h

"La guitarra española I: un clásico flamenco"
Obras de F. Tárrega, I. Albéniz et al.

Dissabte 14 juliol, 20:45h

"La guitarra española II: tradición popular"
Obras de Gaspar Sanz, F. García Lorca, et al.

INTÈRPRETS

SOLISTES INTERNACIONALS:

  • Andrew Blanch (Austràia)
  • Thu Le (Vietnam)
  • Julia Lange (Alemanya)
  • Fleur de Bray (Regne Unit)
  • David Eres Brun (Espanya)
  • AGRUPACIONS MUSICALS
  • Orquesta Académica de València i UM Quartell

JÓVENS PROMESES

Cristina Gallud Pons i José Manuel Higueras Pardo
(Estudiants de cant del Conservatori Mestre Molins de Quart de Poblet)

La Gran Fira de València oferix 275 activitats en més de 50 ubicacions

Infoguiavalencia - Festes - Lun, 07/02/2018 - 22:22

El Correfira acostarà esta cita tradicional d'estiu a 15 barris de la ciutat.

La Gran Fira de València va iniciar el seu camí el passat 30 de juny, en un nou model que vol tindre com a característica “pel seu caràcter plural i per la descentralització dels escenaris de la cultura i la festa, s'ha consolidat com un festival urbà divers i accessible per tothom”, com va declarar el regidor de Cultura Festiva, Pere Fuset, durant la presentació de la programació el passat 29 de juny.

En l'edició actual esta Fira oferirà 275 activitats, les quals es distribuiran en més de 50 ubicacions i que també arribarà a 15 barris de la ciutat gràcies al correfira.

Indicà Fuset que «La Gran Fira de Juliol, eixa gran fira de València, que arriba després de revitalitzar este festival d'estiu, és una cita amb la ciutadania que pensa en tots els públics, en tots els gustos, en totes les preferències, en tots els perfils de gent, tant dels veïns i veïnes de València que ens queden este juliol a la ciutat, com també d'aquelles persones de l'àrea metropolitana i les poblacions col·lindants que es puguen acostar a la ciutat i, per descomptat també, del turisme emergent al mes de juliol i molt important per a la nostra ciutat».

Entre les activitats incloses en la programació de la Gran Fira trobarem música, teatre, cinema, pirotècnia, cavalcades, màgia, espectacles, tallers, ball, sopars, humor, festa, campionats, i la batalla de flors.

A destacar, les Nits del Folk (el 6 i 7 de juliol), o la Nit a la Mar (el 14 de juliol) a La Marina, així com la Gran Nit de Juliol (el disssabte 21 de juliol), en la que el centre de la ciutat oferirà un gran conjunt d'escenaris on la gent podrà anar recorrent i disfrutant de diverses activitats a l'aire lliure, a més de visitar els museus en horari nocturn. També hi haurà diversos espectacles pirotècnics, els Focs de la Fira, entre els que es poden citar el castell de Pals a l'antiga (de Nadal Martí, a la plaça de la Mare de Déu, el 7 juliol, a les 00.30 hores) i el correfoc (el 27 juliol, a les 23 hores).

La present edició es va iniciar el passat dia 30 de juny a través de la cercavila inaugural i la traca correguda, la qual, a càrrec de Reis Martí, va arribar de pólvora la plaça de l'Ajuntament.

Entre les novetats presentades hi haurà una trobada de muixaranga i un de dolçainers.

Finalment els barris que rebran el correfira seran Russafa, Patraix, Orriols, Benimàmet, Ciutat Jardí, Torrefiel, Malilla, Benicalap, El Perellonet, Nou Moles, Benimaclet, Cabanyal – Canyamelar, Campanar, La Creu del Grau i La Raïosa.

Páginas

Suscribirse a Infoguiavalencia Ràdio sindicador